Sezonski poslovi za srednjoškolce i studente – i džeparac i more

Predavanja su većinom završena, a ispitni rokovi već počeli. Koliko god bilo naporno, početkom jula sve će biti gotovo, šta ste uradili – uradili ste za ovaj semestar. Ljeto je pred vama, a ono pored zabave donosi i priliku da slobodno vrijeme provedete radeći neki od sezonskih poslova i na taj način zaradite za ljetovanje.

Sezonski poslovi za studente su vrlo traženi tokom ljetnjih mjeseci, a srećom ni ponuda istih nije mala.  A gdje bolje zaraditi za more, ako ne na moru? Svake ljetnje sezone veliki broj studenata odlazi u popularna ljetovališta zbog sezonskih poslova.  Statistika iz godine u godinu pokazuje da je potražnja za konobarima najvećakada su sezonski poslovi u pitanju, pa je gotovo nemoguće ostati “praznih ruku” ukoliko ovo želite da radite. Svaka turistička sezona podrazumijeva otvaranjenovih lokala, barova i kafića, kioska, a  osim konobara, potrebni i kuvari, šankeri, koktel majstori, prodavci, “palačinka majstori” ili “giros majstori”

Ukoliko dolazite iz inostranstva, da biste radili neki od ovih sezonskih poslova morate imati dozvolu za rad i boravak. Ona se izdaje u obliku plastične kartice koja se pokazuje na uvid licima koja imaju ovlašćenja da je kontrolišu. Dozvola za privremeni boravak i rad se koristi za zapošljavanja stranaca, bilo da je riječ o sezonskom poslu ili ugovorenim obavezama.

Zakon o strancima predviđa obavezu da se stranac, budući radnik u Crnoj Gori, u roku od 24 sata od dolaska u zemlju prijavi u opštinsku turističku organizaciju, gdje prijavljuje boravak i plaća turističku taksu od  1 evra za svaki dan boravka,  dok ne dobije dozvolu za boravak i rad. Od predaje dokumentacije do dobijanja dozvole potrebno je otprilike od  7 do 14 dana,  te je najbolje odmah da uplatite i toliku boravišnu taksu. Nju plaća stranac a ne poslodavac.  Veoma je važno da se rok od 24 časa za prijavu ne probije, jer se u tom slučaju prijava boravka radi kod inspektora za strance, što je em komplikovanije, em u nekim slučajevima i nije moguće.

Prijava boravka vrši se na osnovu izjave poslodavca, koji je obezbijedio smještaj i uz prijavu predaje se posjedovni list ili ugovor o zakupu nekretnine gdje će budući radnik biti smješten.

Da biste dobili dozvolu za boravak i rad treba da dostavite:

- Dokaz  da u matičnoj državi niste pravosnažno osuđeni na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od 6 mjeseci za krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti ili su prestale pravne posljedice osude.  Ovaj dokument se dobija u nadležnoj policijskoj upravi Ministarstva unutršnjih poslova, sem u Makedoniji gdje ga izdaje nadležni sud.

- Dokaz o stečenom nivou obrazovanja i kvalifikaciji (nije potrebno priznavanje diploma koje su u R. Srbiji izdate prije 25.01.2008. godine, kao i iz bivših republika SFRJ do dana kada su postale samostalne države tj. 1992/1993. godine).  Pošto ste studenti, dostavljate ovjerenu diplomu završene srednje škole.

Poslodavac koji namjerava da vas zaposli treba da obezbijedi:

- Dokaz o sredstvima za izdržavanje;

- Dokaz o obezbijeđenom smještaju;

- Dokaz o zdravstvenom osiguranju; ( troškovi polise osiguranja od 20 do 30 eura);

- Fotokopija važeće putne isprave stranca;

- Pisana ponuda poslodavca za zapošljavanje stranca na određenom radnom mjestu koja sadrži  sve bitne elemente iz ugovora o radu;

- Dokaz o zdravstvenoj sposobnosti, odnosno ljekarsko uvjerenje izdato od strane nadležne zdravstvene ustanove u Crnoj Gori ( troškovi ljekarskog uvjerenja su od 20 do 25 eura);

- Dokaz o registraciji pravnog ili fizičkog lica sa sjedištem u Crnoj Gori (izvod iz crps);

- Dokaz o uplaćenim taksama  za izdavanje dozvole.

Maloljetna lica zakonski nemaju mogućnost da podnesu zahtjev za dobijanje dozvole za boravak i rad!

U slučaju da želite da radite na poslovima koji podrazumijevaju kontakt sa hranom i pićem, što je tokom ljetnje sezone najčešće, poslodavac je u obavezi da vas uputi na sanitarni pregled i da snosi troškove istog.